Wynajem aut średnioterminowy i długoterminowy

Auta nie koniecznie muszą być wynajmowane zaledwie na kilka dni, wiele wypożyczalni samochodowych ma swej ofercie również takie samochody, które możemy wynająć na dłużej.

Oferta średnioterminowa

Z oferty średnioterminowej korzystają zazwyczaj firmy, bądź osoby, które przyjechały w dane miejsce na przykład na miesięczny, czy kilku miesięczny kontrakt. Jeżeli nie przyjechały one własnym samochodem, a na przykład przyleciały, wówczas korzystniejsze od codziennych podróży taksówką może być średnioterminowe wynajęcie auta. Średnioterminowy wynajem to jednak najkorzystniejsza oferta dla firm, które mając do wykonania określony projekt i potrzebując floty samochodów, nie są zmuszone ich kupować i odsprzedawać po zakończeniu projektu. Okres umowy wynajmu takiego auta dotyczy czasu od jednego do dwunastu miesięcy. Cena najmu obejmuje wówczas koszty eksploatacji, serwisu i sezonowej wymiany opon. Przy wynajmie kilku samochodów jest zazwyczaj możliwa negocjacja cen. Same ceny wahają się natomiast od tysiąca do trzech tysięcy złotych miesięcznie w zależności od klasy wynajmowanego samochodu.

Wynajem długoterminowy

Za wynajem długoterminowy uznaje się taki wynajem, którego okres wynosi od dwóch do pięciu lat. Jest on na zachodzie niezwykle popularny i coraz więcej firm stosuje ten rodzaj wynajmu w Polsce. Wynajem długoterminowy ma charakter leasingu operacyjnego. Wynajmowany samochód wchodzi w skład majątku wypożyczalni, ona też dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Czynsz płacony za najem wchodzi natomiast w skład kosztów uzyskania przychodów klienta, czyli osoby wypożyczającej samochód. Wynajem długoterminowy jest więc korzystny dla firm, które nie tracąc płynności finansowej mogą korzystać z floty samochodów. Nie muszą się przy tym martwić o ich serwis a także o późniejszy zbyt. Firma może w każdej chwili zrezygnować z wynajmu lub wynająć dodatkowe auto. Samochody w wynajmie długoterminowym można wypożyczyć już za 800 złotych miesięcznie.

Niedawno do Polski system wynajmu długoterminowego wprowadziły firmy Audi, BMW i Mercedes. Wynajem długoterminowy tak się spodobał klientom, że w ślad za markami premium