Skutery, motory i quady – co wypożyczyć

Skuter

Skutery zyskały swoją popularność po II Wojnie Światowej dzięki Vespie, małemu skuterowi przeznaczonemu do poruszania się w ruchu miejskim. Dziś za skutery uznaje się jednoślady, są to zazwyczaj obudowane motorowery lub motocykle, których prowadzenie nie wymaga obejmowania nogami. Skuter posiada obniżoną ramę, a zamiast podnóżków po jej bokach- stabilny podest umożliwiający łatwe wsiadanie i utrzymywanie obu stóp w jednym, wygodnym położeniu. Nowoczesne skutery zawsze wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów i automatyczne sprzęgło. Najlżejsze skutery mają pojemność silnika do 50 cm³ i zalicza się je do motorowerów. Drugim biegunem pojemnościowym jest grupa tak zwanych maxi-skuterów o pojemnościach do 800 cm³, które według polskiego prawa uznawane są za motocykle. Założeniem skuterów nie są osiągi, dlatego nie rozwijają one zawrotnych prędkości, jednak z racji swoich niewielkich gabarytów doskonale sprawdzają się w ruchu miejskim, a raczej kiepsko w terenie.

Motory

Motor to potoczne określenie motocykla. Jest to jednośladowy pojazd samochodowy, pozbawiony nadwozia, wyposażony w dwa, lub więcej koła jezdne. Silnik motocykli zaczynają się od pojemności 50 cm³, są to oczywiście silniki spalinowe. Konstrukcyjnie motocykle przystosowane są do przewozu maksymalnie dwóch osób, odstępstwem jest sytuacja, kiedy do motocykla zostanie zamontowany tak zwany kosz. Wówczas w wózku bocznym można przewozić o dwie osoby więcej. Za ojców motocykli uznaje się niemieckich konstruktorów Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha, którzy to w 1885 roku do roweru zamocowali silnik spalinowy, który paskiem klinowym napędzał tylne koło.

Quady

Quad natomiast bywa nazywany wszędołazem, jest to czterokołowiec, którego głównym przeznaczeniem jest sport i rekreacja. Quadem możemy jeździć po drogach nieutwardzonych, w pojedynkę, siedząc na nim okrakiem. Pojemność silników jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 50 cm³ do niemal 1000 cm³. Modele terenowe quadów mają zazwyczaj napęd na wszystkie cztery koła. Wyróżniamy trzy typy quadów: sportowe-wyścigowe, terenowe- przeprawowe i rekreacyjne.