Procedura wynajmu samochodu

Jeśli decydujemy się na wynajem samochodu możemy to zrobić bezpośrednio w wypożyczalni samochodów, lub zarezerwować konkretny model na określony termin przez Internet. Większość wypożyczalni samochodowych wprowadza przy tym określone procedury wynajmu.

Rezerwacja samochodu

Zazwyczaj wypożyczalnie stosują tak zwany cenzus wiekowy, to znaczy, ze nie wynajmują one samochodów kierowcom młodym, czyli między 18 a 22 rokiem życia. Aby wynająć samochód należy mieć w większości przypadków ukończone 23 lata w momencie wynajmu. Musimy również posiadać minimum rok prawo jazdy, a także ważną kartę kredytową. Kolejno określamy termin wynajmu, jest to dokładna data i godzina, w której samochód wynajmujemy i data i godzina, kiedy auto musimy zwrócić. Musimy również zdecydować o miejscu, w którym auto zostanie nam wypożyczone i czy miejsce wypożyczenia będzie zarazem miejscem zwrotu samochodu. Większość dużych sieci wypożyczalni samochodowych oferuje bowiem możliwość zwrotu samochodu również w innym miejscu, niż został on pożyczony. Następnie wybieramy model auta, tu mamy szereg możliwości, od aut ekonomicznych po limuzyny, wszystko jest zależne w tym przypadku od zasobności naszego portfela.

Odbiór samochodu

Aby odebrać wybrany samochód należy okazać ważne prawo jazdy i kartę kredytową. Możemy w tym miejscu wybrać również dodatkowe, opcjonalne ubezpieczenie. Decydujemy również, która z opcji paliwowych najbardziej nam odpowiada. Możemy wypożyczyć również dodatkowe wyposażenie takie jak choćby fotelik do przewozu dziecka, czy nawigację GPS. Następnie podpisujemy umowę i oglądamy samochód, sprawdzając przy tym jego stan i ewentualne uszkodzenia.

Zwrot samochodu

Starajmy się zwrócić wypożyczone auto przed upływem określonego w umowie terminu. Zwracamy kluczyki pracownikowi wypożyczalni, a on w naszej obecności sprawdza stan techniczny samochodu pod kątem ewentualnych uszkodzeń i zatankowania. Następnie zamykamy umowę i uiszczamy rachunek, lub zostaje on nam wysłany elektronicznie lub pocztą.